Kompleks Świętokrzyska Polana

Uwielbiamy podróżować, szczególnie do obcych krajów, gdzie spotykamy się z zupełnie inną kulturą, językiem i obyczajami. Jednak, jak to się mówi Cudze chwalicie, swego nie znacie ;) Wcale nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów, by odwiedzić piękne i wartościowe miejsca. W Świętokrzyskim Parku Miniatur poznacie ich naprawdę wiele! – teraz pragniemy odwiedzić każde z nich. W Kompleksie Świętokrzyska Polana czeka na Was również Oceanika z niespotykanymi u nas gatunkami zwierząt. To miejsce po prostu trzeba odwiedzić!

Nie mamy dzieci, na dmuchańce jesteśmy już trochę za duzi... ;) Mimo to, postanowiliśmy odwiedzić Świętokrzyską Polanę, ponieważ jest zlokalizowana jedynie 40 km od naszego miejsca zamieszkania, a poza tym byliśmy ciekawi Świętokrzyskiego Parku Miniatur oraz Oceaniki, które są dość mocno promowane w naszym województwie. Nie zawiedliśmy się :) Jeśli więc macie wolne popołudnie, wykorzystajcie je na odwiedzenie tego miejsca. Macie dzieci? Tym bardziej powinniście tu przyjechać!

Park Miniatur Świętokrzysko to miejsce, którym jestem szczerze zachwycona. Możemy tu zobaczyć wszystkie najważniejsze obiekty położone na terenie województwa świętokrzyskiego. Miniatury są bardzo starannie wykonane i świetnie odzwierciedlają przedstawiane obiekty.

Możemy tu zobaczyć m.in. Wielki Piec w Starachowicach, jedną z największych atrakcji mojego miasta, a także leżący kilka km dalej Klasztor Cystersów w Wąchocku. Dowiemy się tu także o Kieleckim Pałacu Biskupów Krakowskich, Pałacu w Kurozwękach, Klasztorze na Świętym Krzyżu, a także wielu innych zabytkach techniki, jak Huta w Samsonowie, Zakład Wielkopiecowy w Bobrzy czy Pudlingarnia i Walcownia w Nietulisku.

O tym wszystkim nie tylko przeczytamy z tablic umieszczonych przy obiektach, ale i usłyszymy dzięki specjalnie przygotowanym e-przewodnikom i słuchawkom, które otrzymujemy przy wejściu na teren parku. Lektor nie skupia się jedynie na „suchych” faktach, a przede wszystkim na ciekawostkach związanych z każdym obiektem. I właśnie to uważam za największy atut tego parku wyróżniający go na tle wszystkich innych, które do tej pory udało nam się zwiedzić.
Warto również zaznaczyć, że mamy możliwość wyboru języka, dzięki czemu również obcokrajowcy mogą poznać nasze atrakcje!


Oceanika to miejsce, w którym możemy zobaczyć stworzenia na co dzień niedostępne. Są tu zbiorniki wypełnione łącznie 290 000 litrami wody. Zobaczymy tu piękne kolorowe ryby o różnych wzorach i kształtach (np. Rocha, przypominająca swoją budową gitarę); ryby, które na co dzień zamieszkują wielkie rafy koralowe oraz rekiny. Oprócz ryb, są tu także żółwie, kraby japońskie, ośmiornice czy azjatyckie jaszczurki. Wymieniłam jedynie kilka znajdujących się tu gatunków zwierząt, w rzeczywistości jest ich tu ponad 500.


Na poznanie Parku Miniatur i Oceaniki potrzebujecie ok. 2 godzin. Jeśli macie więcej czasu i mało Wam zwiedzania, może warto wybrać się do świętokrzyskich atrakcji i zobaczyć je na żywo :)

Odległość od Kompleksu Świętokrzyska Polana:
 • Zamek w Chęcinach (32 km)
 • Pałac w Chrobrzu (68 km)
 • Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach (14 km)
 • Pałac w Kurozwękach (67 km)
 • Pałacyk w Oblęgorku (26 km)
 • Zamek w Sandomierzu (98 km)
 • Zamek w Szydłowie (65 km)
 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (69 km)
 • Kolegiata w Opatowie (69 km)
 • Klasztor Opactwo kamedulskie w Rytwianach (75 km)
 • Klasztor św. Jakuba w Sandomierzu (98 km)
 • Klasztor na Świętym Krzyżu (57 km)
 • Klasztor Cystersów w Wąchocku (39 km)
 • Kolegiata w Wiślicy (77 km)
 • Zakład Wielkopiecowy w Bobrzy (14 km)
 • Zakład hutniczy w Maleńcu (53 km)
 • Pudlingarnia i Walcownia – Nietulisko Fabryczne (65 km)
 • Huta w Samsonowie (7 km)
 • Pudlingarnia i Walcownia w Sielpi (36 km)
 • Wielki Piec w Starachowicach (46 km)

9 komentarzy:

 1. Niestety nie przepadam za parkami miniatur, ale ten wygląda ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie jest wyjątkowy ;) Może to dlatego, że znajdują się tu atrakcję z województwa świętokrzyskiego, moich rodzinnych stron :)

   Usuń
 2. Zainteresowała mnie szczególnie Oceanika :). Będąc w Dubaju odwiedziłam ogromne akwarium z dłuugim tunelem i strasznie mi sie podobało!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym miejscu Oceanika nie jest zbyt duża. Jeśli jednak podobają Ci się takie atrakcje, koniecznie odwiedź ZOO Wrocławskie :) Tam naprawdę jest co oglądać :)

   Usuń
 3. Ja żałuję, że na ostatniej wycieczce nie udało mi się zobaczyć zamku w Chęcinach. Ogólnie widzę, że jeszcze dużo mam do nadrobienia. ;)
  https://pokazswepiekno.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Taki park miniatur to supr sprawa na urban sketchning. Normalnie trzeba się najeździć po okolicy, żeby porysować poszczególne atrakcje, a tu proszę! Wszystko w jednym miejscu. W jednym dniu można zapełnić szkicownik! :D Szkoda, że z Poznania tak daleko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Spoko tych parków miniatur powstało ostatnimi czasy. To dobeze. Niedawno miałem okazję odwiedzić MINIEUROLAND w Kłodzku. Również polecam. Fajne akwaria. To dla mnie nowość w tego typu miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz rację, nie trzeba jeździć za granicę by zobaczyć piękne okolice :) u nas w Polsce jest ich mnóstwo :D

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Serenity. Wanderlust. Marriage. , Blogger